2018 Award Winners

The 48th Annual Badlands Art Show was held November 9 – 11, 2018.
Ramada Grand Dakota Lodge, Dickinson, North Dakota.
The judge for this years’ show was Ali Hein who is a Professor of Art at Bismarck State College.

48th Annual BAA Awards Winners

PROFESSIONAL DIVISION

ACRYLIC
1st Place – “Bison Power” by Kim Renner
2nd Place – “Pearls” by Anthony Nelson
3rd Place – “Western Best Turn” by Helen Campbell
Honorable Mention – “Feeding Time” by Kim Renner
Honorable Mention – “Little Missouri” by Helen Campbell
Honorable Mention – “Medora Bakery” by Janelle Brackel
Honorable Mention – “Foliage Fantasy” by Janelle Brachel
Honorable Mention – “Gossip Gulls” by Kim Renner

DIMENSIONAL
1st Place – “Cable Knit Crowned Vase” by Mary Huether
2nd Place – “My Name is Donavee and I’m a Hugger” by Betty Ruggles
3rd Place – “Panucci’s Pizza” by Jon Ross
Honorable Mention – “Chattered Bowl” by Julie Schuster
Honorable Mention – “Aqua Teen Hunger Force” by Jon Ross
Honorable Mention – “Octopus Container/Sculpture” by Mary Huether
Honorable Mention – “Egyptian Style Cat Mummy” by Rhonda Walter-Frojen

DRAWING
1st Place – “Badlands Marvel” by Donovan Slag
2nd Place – “Samantha” by Anthony Nelson
3rd Place – “Lost” by Dustin Young
Honorable Mention – “Procession” by Dustin Young
Honorable Mention – “Hunters Gaze” by Cheyenne B. Hansen
Honorable Mention – “Efflorescence” by Donovan Slag
Honorable Mention – “Out there by the Lake” by Dustin Young

MIXED MEDIA
1st Place – “Loving Wings” by Janelle Stoneking
2nd Place – “Falling Orbs” by Laureen Evans
3rd Place – “Blue Bells” by Aaron Anderson
Honorable Mention – “Fragmented” by Janelle Stoneking
Honorable Mention – “Magellanic” by Aaron Anderson
Honorable Mention – “Three Stars” by Anthony Nelson
Honorable Mention – “Three Amigos” by Sherry Rochelle

OIL
1st Place – “Drama Queen” by Darice Taylor
2nd Place – “Clouds over Mandan” by Anthony Nelson
3rd Place – “JJ” by Daphne Clark
Honorable Mention – “Ballet Queen” by Marcia Sickler
Honorable Mention – “Evening Glow” by Larry Maslowski
Honorable Mention – “Fall’s Beauty” by Larry Maslowski
Honorable Mention – “Running with Giants” by Darice Taylor

PASTEL
1st Place – “Walker” by Daphne
2nd Place – “White Arabians” by Marcia Sickler
3rd Place – “Big Boy” by Daphne Clark
Honorable Mention – “Pupperus” by Cheyenne B. Hansen

PHOTOGRAPHY
1st Place – “Swirling” by Darla Hueske
2nd Place – “Calm before the Storm” by Austin Stockert
3rd Place – “Not at Home” by Jason Galenski
Honorable Mention – “Horse’s Chin Hairs” by Maclyn Hauck
Honorable Mention – “Scoot” by Jason Galenski
Honorable Mention – “The Bread Line” by Cherie Roshau
Honorable Mention – “Reflecting Reeds” by Bob Thomas

WATERCOLOR
1st Place – “Mountain Air” by Tina Schloss
2nd Place – “Rocky Butte” by Bob Thomas
3rd Place – “Waterfall” by Laureen Evan’s
Honorable Mention – “Trees and Bees” by Laureen Evans
Honorable Mention – “At the Vanity” by LuAnn Senescall
Honorable Mention – “Dickinson ND Rocks” by Bob Thomas
Honorable Mention – “Hollyhocks & Hummer” by Marcia Sickler

People’s Choice – Professional Division
“Drama Queen” by Darice Taylor

Most Innovative Award – Professional Division
“Fragmented” by Janelle Stoneking

AMATEUR DIVISION

1st Place – “Hiraeth” by Regan Riedlinger
2nd Place – “The Orb in the Barn” by Michael Meyer
3rd Place – “Untitled” by Gordon Olson
4th Place – “Forest Child” by Kamilla Winter
5th Place – “Braving the Storm” by Lisa Tuhy
6th Place – “Gray Ghost” by Christian Kman
Honorable Mention – “Morning” by Karla Baldwin Rustad
Honorable Mention – “Flying Geese” by David Evans
Honorable Mention – “Enchanted Grasshopper” by Michael Meyer
Honorable Mention – “Existence” by Regan Reidlinger
Honorable Mention – “Yesterday, Carla Baldwin Rustad
Honorable Mention – “The Rainbow City” by Ryan Shaefer
Honorable Mention – “Untitled” by Lisa Tuhy

People Choice – Amateur Division
The Rainbow City” by Ryan Shaefer

STUDENT AWARDS

Mind’s Eye Gallery Emerging Artist Award
“Inuit” by Sophia Mettler, Grade 10, Graphite Drawing, Dickinson High School

Peoples Choice – Student Division
“Golden Retriever” by Daphne Hafen, Grade 12, Painting, Dickinson High School

Complete Listing of 2018 Student Award Winners can be found here.

Share